BALONOWA RAKIETA


Materiały:
balon, sznurek (długość zależy od dostępnej przestrzeni), taśma klejąca, plastikowa rurka (opcjonalnie, do ułatwienia przesuwania balonu), nożyczki, dwie podpory, do których można przymocować sznurek (np. krzesła, słupki)


Procedura:
Rozciągnij sznurek między dwoma podporami, np. krzesłami, i przymocuj jego końce, aby sznurek był napięty. Upewnij się, że sznurek jest na tyle długi, aby balon mógł się swobodnie przemieszczać. Na sznurek będziesz nawlekać rurkę – przymocuj go tak, by z łatwością ją nawlec. Napełnij balon powietrzem, ale go nie zawiązuj. Trzymaj końcówkę balonu, aby powietrze nie uciekło. Odetnij 2-3 cm rurki i przyklej ją do balona. Nawlecz rurkę na sznurek, tak, aby była prowadnicą
dla balona. Gdy balon jest przymocowany do sznurka, puść końcówkę balonu, aby powietrze mogło zacząć się uwalniać. Obserwuj, jak balon pędzi wzdłuż sznurka!


Obserwacje:
Kiedy powietrze zaczyna wydostawać się z balonu, balon przemieszcza się szybko wzdłuż sznurka, poruszając się w kierunku przeciwnym do wydostającego się powietrza. 

Wyjaśnienie naukowe:
Eksperyment ten ilustruje zasadę trzeciej zasady dynamiki Newtona, która mówi, że każda akcja ma równą i przeciwną reakcję. Gdy balon jest napełniony powietrzem, jest w nim pod dużym ciśnieniem. Gdy końcówka balonu jest otwarta, powietrze wydostaje się gwałtownie z jednego końca balonu. Powietrze wypychające się z balonu powoduje siłę skierowaną w jednym kierunku (akcja). Zgodnie z trzecią zasadą dynamiki Newtona, balon porusza się w przeciwnym kierunku (reakcja) wzdłuż sznurka.


Uproszczone wyjaśnienie dla dziecka:
Kiedy wypuszczasz powietrze z balonu, powietrze popycha balon do przodu po sznurku, tak jak gdyby balon miał niewidzialny silnik!


Ciekawostka:
Ta sama zasada jest stosowana w rakietach i silnikach odrzutowych, gdzie gazy wydostające się z dyszy popychają pojazd do przodu.

Źródło: Eksperymenty dla przedszkolaków - Pani Monia