TAŃCZĄCE RODZYNKI
Materiały:
szklanka, woda gazowana, rodzynki
Procedura:
Napełnij szklankę wodą gazowaną. Wrzuć kilka rodzynek do szklanki z wodą gazowaną. Obserwuj, co się dzieje.
Obserwacje:
Na początku rodzynki opadają na dno szklanki. Po chwili można zaobserwować, że rodzynki zaczynają unosić się do góry, a następnie opadają z powrotem na dno. Ten cykl powtarza się wielokrotnie, powodując efekt "tańczących rodzynek".
Wyjaśnienie naukowe:
Opadanie na dno: Na początku rodzynki opadają na dno szklanki, ponieważ ich gęstość jest większa niż gęstość wody gazowanej.
Pęcherzyki gazu: Woda gazowana zawiera rozpuszczony dwutlenek węgla, który tworzy pęcherzyki gazu. Kiedy rodzynki opadają na dno, pęcherzyki gazu zaczynają przyczepiać się do ich powierzchni.
Siła wyporu: Pęcherzyki gazu zwiększają objętość rodzynków, ale nie ich masę. Zgodnie z zasadą Archimedesa, siła wyporu działająca na obiekt w cieczy jest równa ciężarowi wypartej cieczy. Dzięki pęcherzykom gazu gęstość rodzynków (razem z pęcherzykami) staje się mniejsza niż gęstość wody, co powoduje, że rodzynki unoszą się do góry.
Opadanie: Kiedy rodzynki docierają do powierzchni wody, pęcherzyki gazu mogą pękać i uwalniać dwutlenek węgla do powietrza. W rezultacie rodzynki tracą swoją dodatkową wyporność i ponownie opadają na dno.
Powtarzanie cyklu: Proces przyczepiania się nowych pęcherzyków gazu do rodzynków i ich unoszenia do powierzchni powtarza się, co powoduje, że rodzynki wyglądają jakby "tańczyły" w wodzie.
Uproszczone wyjaśnienie dla dziecka:
Na początku rodzynki opadają na dno, bo ich gęstość jest większa, niż gęstość wody. Z tego samego powodu na dno opada np. klucz czy kamień. Jednak, gdy do rodzynek przyczepią się pęcherzyki gazu, ich gęstość (w połączeniu) staje się mniejsza niż gęstość wody, więc rodzynki wędrują na powierzchnię. Na powierzchni pęcherzyki pękają - więc rodzynki znów opadają na dno. Nauka, która to wyjaśnia to fizyka. Fascynujące, prawda?
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ
Źródło: Eksperymenty dla przedszkolaków - Pani Monia