"Uczymy Dzieci Programować" - podsumowanie


Dzieci z oddziałów „Sówki” wraz z wychowawcą Natalią Talar w ramach zajęć dodatkowych przystąpiły 2.09.2021r. do VIII edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Uczymy Dzieci Programować”. Autorem programu jest Anna Świć, organizatorem Fundacja Rozwoju Edukacji Cyfrowej. Patronat nad Programem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Cyfryzacji.

GALERIA ZDJĘĆ

Program „Uczymy Dzieci Programować” to inicjatywa mająca na celu propagowanie nauki programowania wśród dzieci. Logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, szukanie różnych rozwiązań, analizowanie ich i wybieranie tych najbardziej optymalnych, to umiejętności, które warto kształcić już od najmłodszych lat. Realizując ten Program, wplatano aktywności około programistyczne do codziennych zajęć dydaktycznych, zazwyczaj skorelowanych z tematem kompleksowym omawianym w danym tygodniu. Dodatkowo w dniach 9-24.10.2021r. wzięliśmy udział w CodeWeek – Europejskim Tygodniu Kodowania, w ramach którego przeprowadziliśmy cykl zajęć propagujących programowanie (pisaliśmy o tym tutaj: https://spwp8.edukacja.kety.pl/codeweek-2021 )

VIII edycja Programu opierała się na trzech ścieżkach: podstawowej, czyli rozwijającej kompetencje kluczowe, „W poszukiwaniu wartości”, „Szczególne dni w kalendarzu”. W trakcie semestru realizowaliśmy minimum jeden scenariusz zajęć tygodniowo z dowolnej ścieżki przygotowany przez autorkę Programu. Od września do lutego zrealizowaliśmy następujące tematy zajęć:

I. Miło Cię widzieć – wracamy do szkoły
II. Ja, ty, my – tworzymy zakodowany kodeks grupowy
III. Kolorowe, piękne, pachnące – jesienne owoce i warzywa
IV. Moja miejscowość – ćwiczymy kierunki
V.  Jesień w parku – zadania dla mistrza łamigłówek
VI. Jesień w lesie – poznajemy grzyby
VII. My się zimy nie boimy – algorytm jesiennych przetworów
VIII. Dbamy o nasze zdrowie
IX. Kap, kap, kap… - rytmy wstępem do pętli
X. Polska moja ojczyzna
XI. Dawno, dawno temu
XII. Ubrania na zimowe dni
XIII. Przybądź Święty Mikołaju
XIV. Ozdoby choinkowe
XV. Zakodowane Święta
XVI. Coś się kończy, coś się zaczyna
XVII. Styczeń, luty, marzec – miesiące
XVIII. Biało dookoła
XIX. Inaczej nie znaczy gorzej