SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM


Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami, Mikołajem, ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta.
W dzień "Barbórki" 4 grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu górnika, który w fantastyczny sposób przybliżył dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika. Dzieci zdobyły wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górników, których patronką jest św. Barbra.
Barwami górniczymi są czerń i zieleń, które symbolizują: czerń ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy.
Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska uroczysty strój górniczy, który jest czarny, posiada pelerynkę i 29 ozdobnych guzików oraz aksamitne paski na spodniach. Na głowie górnik ma czako, czyli górniczą czapkę zaopatrzoną z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot)
i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania, urabiania rud węgla i drążenia szybów. Na czapce zamocowany jest z lewej strony pióropusz z kogucich piór. Dzieci dowiedziały się, że kolor pióropusza wskazuje na rangę górniczą: biały- dozór, zielony – dyrektor, czarny – zwykły górnik, czerwony – członek orkiestry górniczej i biało-czerwony - dyrygent orkiestry. Pan górnik zaprezentował także i omówił przeznaczenie węgla, dzieci miały możliowść zobaczyć i przekonać się
o jego niektórych właściwościach. Na koniec wszytkie chętne dzieci przystąpiły do mianowania na górnika.
 
Serdecznie dziekujemy dziadkowi Maksia za poświęcony czas oraz przekazaną wiedzę.